3) Anafan

Termoblok Nedir?

  • Anafan alüminyum levhadan imal edilir. Böylece aynı hacimde olabilecek sacdan mamul fana göre 3 kat daha hafiftir buda motora binen yükü azaltmaktadır. Motor başlangıç amperi daha düşüktür ve enerji tasarrufu sağlar.
  • Radyal fan sessiz çalışır. Böylece kümese ilk gelen civcivlerin sesten dolayı emiş borusu önünde toplanması önlenmiş olur. Ses ve gürültü azalması civcivlerdeki stresi azaltarak yemden  yararlanma oranlarını artırır.
  • Radyal fan çalışma prensibi, merkezden aldığı havayı çevresel bıraktığı için hava debisinde bir kayıp olmaz. Aksiyal fanlardan farkı budur ve bu sayede kazanın soğuması için fanlardan emilen havanın tamamı kazan içerisine gönderilir. 
  • 1000 d/dak motorlara göre dizayn edilmiştir. Düşük devirli fan enerji kayıplarını azaltır. Böylece daha fazla basınçlı hava ortama gönderilmiş olur.

Metalden üretilen sac fanlar, kümesler asitli ortamda ve her dönem arasında yıkama sonrası  metal ve galvaniz fanlar kısa sürede korozyona  uğrayıp yüzeyi pürüzlenmektedir. Bu da sürtünmeyi artırarak hava miktarını azalmasına ve motora binen yükün artmasına neden olur.